କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର : ଏହି ତାରିଖରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାତାକୁ ଆସିବ ଦ୍ୱାଦଶ କିସ୍ତି

କୃଷକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପିଏମ୍‌ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଚାରି ମାସରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା କିସ୍ତିରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୁଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନାର ୧୧ ଟି କିସ୍ତି କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିସାରିଛି। ଏବେ ଲୋକମାନେ ଦ୍ୱାଦଶ କିସ୍ତି ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

୩୧ ମଇ ୨୦୨୨ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏକାଦଶ କିସ୍ତିର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦ୍ୱାଦଶ କିସ୍ତି ପାଇଁ ଏହାର ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା କେବଳ ୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ ପରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। କାରଣ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ । ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଅଗଷ୍ଟରୁ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଆସେ । କୃଷି ବିଭାଗ ସହିତ ଜଡିତ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦ୍ୱାଦଶ କିସ୍ତି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ ମଧ୍ୟରେ ଆସିପାରେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା E- KYC କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ଜୁଲାଇକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏଥର E- KYC ତାରିଖ ସରକାର ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଆଜି ଏବଂ ଆସନ୍ତାକାଲି E- KYC କରନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣ ପିଏମ କିସାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ପାଇବେ ନାହିଁ ।

ଏପରି କରନ୍ତୁ E- KYC

KYC କରିବାକୁ, ପ୍ରଥମେ PMkisan.gov.in ରେ PM Kisan Yojanaର ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ।

ଏଠାରେ କୃଷକଙ୍କ କୋଣରେ, ମାଉସ୍ ଉପରେ ଏବଂ E-KYC ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

ଖୋଲୁଥିବା ନୂତନ ୱେବ୍ ପୃଷ୍ଠାରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ଚ୍ଚ ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

OTP ଆପଣଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ଆସିବ।

OTP ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଆଧାର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ OTP ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର E-KYC ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଥିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.