ଭାରତୀୟ ବିଷବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥାରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ, ଖାଲି ପଡିଛି ୩୪ ପଦବୀ

ଭାରତୀୟ ବିଷବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥା (ଆଇଆଇଟିଆର), ଲକ୍ଷ୍ନୌ ପକ୍ଷରୁ କେମିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟାଟିଷ୍ଯିକ୍ସ ବିଭାଗରେ ଟେକ୍ନିକାଲ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଏବଂ ସିଭିଲ୍‌, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ ଏବଂ ଲାଇବ୍ରେରୀ ସାଇନ୍ସ ବିଭାଗରେ ଟେକ୍ନିକାଲ ଅଫିସର ପଦବୀରେ ନିିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍‌ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଇଛୁକ ଆବେଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଅଫିସିଆଲ େଓ୍ଵବସାଇଟ୍‌, iitrindia.org ଜରିଆରେ ଆବେଦନ ପତ୍ର ଅନଲାଇନ୍‌ ରେ ଜମା କରିପାରିବେ। ଆଇଆଇଟିଆର ଟେକ୍ନିକାଲ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଏବଂ ଟେକ୍ନିକାଲ ଅଫିସର ପଦବୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୫ ଅକ୍ଟୋବର ନିର୍ଦ୍ଦାରିତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଅନଲାଇନ୍‌ ଆବେଦନର ହାର୍ଡ କପି ସଂସ୍ଥାନ ଲକ୍ଷ୍ନୌସ୍ଥିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜମା କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୨୧ ଅକ୍ଟୋବର୨୦୨୦ (ସଂଧ୍ୟା ୫) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

iitrଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କରିପାରିବେ ଆବଦେନ? 

ଆଇଆଇଟିଆର ବୈଷୟିକ  ସହାୟକ ନିଯୁକ୍ତି ଅଧୀନରେ, ଏହିପରି ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ, ଯେଉଁମାନେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶ୍ରେଣୀରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ B.Sc ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବ | ଏଥି ସହି ବୈଷୟିକ ଅଧିକାରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ BE କିମ୍ବା BTech ଡିଗ୍ରୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟ କିମ୍ବା ଲାଇବ୍ରେରୀ ସାଇନ୍ସରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବୈଷୟିକ ସହାୟକ ପଦବୀ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ସୀମା ୨୮ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବୈଷୟିକ ଅଧିକାରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ବୟସ ସୀମା ୩୦ ବର୍ଷ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

iitr_lucknowଏପରି ହେବ ଚୟନ

ଆଇଆଇଟିଆର ବୈଷୟିକ ସହାୟକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଅଧିକାରୀ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ତିନୋଟି କାଗଜପତ୍ରକୁ ନେଇ ଏକ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ହେବ। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଯଦିପ୍ରଥମ କାଗଜ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ମାର୍କ ସ୍କୋର କରିବେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ କାଗଜପତ୍ରର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ | ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷଣ OMR କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହେବ ଯାହା ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଟାଇପ୍ ଏକାଧିକ ପସନ୍ଦ ପ୍ରଶ୍ନ ସହିତ ଆଧାରିତ | ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୦୦ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ସମୟସୀମା ୩ ଘଣ୍ଟା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି | ପ୍ରଥମ କାଗଜରେ ମାନସିକ ଦକ୍ଷତାର ୫୦ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ, ଦ୍ୱିତୀୟ କାଗଜରେ ସାଧାରଣ ସଚେତନତା ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାର ୨୫ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ | ଏଥି ସହିତ, ତୃତୀୟ କାଗଜରେ ୧୦୦ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ ଯାହା ପୋଷ୍ଟ ସହିତ ଜଡିତ ବିଷୟ ରହିବ  |

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.