ITR ଟିପ୍ସ: CA ର ସାହାଯ୍ୟ ବିନା ନିଜେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବେ, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା

୨୦୨୧-୨୦୨୨ ପାଇଁ ITR ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ଜୁଲାଇ ୩୧। ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ITR ଦାଖଲ କରି ସାରିଥିବେ ଏବଂ ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କାମ କରି ନଥିବେ। ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ (ITR) ର ନାମ ଶୁଣିବା ପରେ ଏହା ଟିକେ ଭାରି ଲାଗେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ITR ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଲାଗେ, ଅନେକ ଭାବନ୍ତି ଏହା ଏକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଏହା କୌଣସି CA ଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ବିନା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ନିଜେ କରିପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଜେ ITR ଫାଇଲ୍ କରିପାରିବେ।

୨୦୨୧ ଓ ୨୦୨୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ITR ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ଜୁଲାଇ ୩୧। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଘରେ ବସି ITR ଫାଇଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା କହିବୁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା।

ITR କ’ଣ ?

ITR
picture credit – India TV news

ITR ଦାଖଲ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଏହା ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ITR ଅଛି। ପ୍ରଥମ ITR 1 ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ITR 4। ITR-1 ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଦାଖଲ ହୋଇଥାଏ ଯାହାର ଆୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ବେତନ / ପେନ୍ସନ୍, ଘର ସମ୍ପତ୍ତି, ଅନ୍ୟ ଉତ୍ସରୁ ଆୟ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ITR -4 ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ କରାଯାଏ ଯଦି ସେ ଧାରା 44AD, 44ADA କିମ୍ବା 44AE ଅଧୀନରେ ବ୍ୟବସାୟ ତଥା ବୃତ୍ତିରୁ ଲାଭ ଏବଂ ଲାଭ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ।

ଅନଲାଇନରେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା:

୧.ପ୍ରଥମେ www.incometax.gov.in/iec/foportal ଖୋଲନ୍ତୁ ଏବଂ ୟୁଜର୍ ID ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ସହିତ ଲଗଇନ୍ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଲଗଇନ୍ id ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ସେଠାରେ ନାହିଁ ତେବେ ପ୍ରଥମେ id ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ। ପାନ୍ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ID ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

୨.ଏହା ପରେ ଇ-ଫାଇଲ୍ ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

୩.ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଦେଖିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର PAN ନମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଏଣ୍ଟର୍ ହୋଇସାରିଛି।

୪.ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପେଜରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ବର୍ଷ ବା ଆସେସ୍ମେଣ୍ଟ ଇୟର, ITR ଫର୍ମ ନମ୍ବର, ଫାଇଲିଂ ଟାଇପ୍ ଆରିଜିନାଲ/ ରିଭାଇଜ୍ଡ ରିଟର୍ନ ଫାଇଲ୍ ପ୍ରକାର ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଶେଷରେ କଣ୍ଟିନ୍ୟୁ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

୫.ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ପଚରାଯିବ, ସେଗୁଡିକ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ।

୬.ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପେଡ୍ ଏବଂ ଭେରିଫିକେସନ୍ ପେଜ୍ ଖୋଲିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଅନୁଯାୟୀ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ।
୭. ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରିଭିୟୁ କରି ଫର୍ମ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ସବମିଟ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

୮. ଇ-ଭେରିଫିକେସନ୍ ପାଇଁ OTP ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରକୁ ପଠାଯିବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ କାମ ହୋଇଯିବ। ଏହି ପରି ଭାବେ ଆପଣ ନିଜର ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ ଫାଇଲ୍ କରି ପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.