ଅନଲାଇନ୍ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ନିୟମରେ ଆସିବ ପରିବର୍ତ୍ତନ! ସୂଚନା ଦେଲା ରେଲୱେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ସମୟ ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଥାଏ। ଏହି କ୍ରମରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ସିଷ୍ଟମ ଅପଡେଟ୍ କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି। ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ କ୍ୟାଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟୁରିଜିମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ (ଆଇଆରସିଟିସି) ର ଅନଲାଇନ୍ ଯାତ୍ରୀ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ସିଷ୍ଟମକୁ ନବୀକରଣ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ସୁବିଧା ସହିତ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ଏହା ସହିତ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ।

ସୂଚନା ଦେଇ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ଯାତ୍ରୀ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ରେଳବାଇ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ଅଷ୍ଟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟ କିମ୍ବା ସୁପାରିଶଗୁଡିକୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଟିକେଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ବାସ୍ତବରେ ଅନେକ ଥର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ଟିକେଟ୍ ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଟିକେଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅଧିକ ସହଜ ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ରେଳବାଇ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ‘ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜେନେରେସନ୍ ଇ-ଟିକେଟ୍’ (ଏନଇଟି) ସିଷ୍ଟମକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆକଳନରୁ ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ ଏକ ଧାରଣା ପାଇପାରିବେ ଯେ ୨୦୧୬-୧୭ ରେ ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୧୫,୦୦୦ ଟିକେଟ୍ କଟାଯାଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୧୮,୦୦୦ ଟିକେଟ୍ ଏବଂ ୨୦୧୮-୧୯ ରେ ୨୦,୦୦୦ ଟିକେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ରେଳବାଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆଇଆରସିଟିସି ୱେବସାଇଟ୍ ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୨୫,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୫, ୨୦୨୦ ରେ, ଏକ ମିନିଟରେ ଏକ ରେକର୍ଡ ୨୬,୪୫୮ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ ହୋଇଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୫, ୨୦୨୦ ରେ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂରେ କିଛି ପରିବର୍ତନ ଦେଖାଗଲା କାରଣ ସେହି ବର୍ଷ ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ବୁକିଂ ହେତୁ ଏହି ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.