OLA ଉପରେ RBI ଜାରି କଲା ଦଣ୍ଡବିଧାନ: ଓଲାକୁ ୧.୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ କହିଲା ଆରବିଆଇ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ନିୟମ ପାଳନ ନକରିବା ନେଇ ଓଲା ଉପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଭାରି ଦଣ୍ଡ ଦେଇଛି। ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆରବିଆଇ କମ୍ପାନୀକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲା। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (RBI) ଓଲା ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ଉପରେ ୧.୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଡ଼ ଜରିମାନା ଲଗାଇଛି। RBI କହିଛି ଯେ ପ୍ରିପେଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କ KYC ନିୟମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମାବଳୀକୁ ପାଳନ ନକରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯାଇଛି।

RBI
picture credit – Market money

ଓଲା ଆର୍ଥିକ ସେବା ହେଉଛି ଆପ ଆଧାରିତ କ୍ୟାବ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ଓଲାର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ। ଦୁଇ ଚକିଆ ଏବଂ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲୋନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରେ। ପ୍ରଥମ ନୋଟିସ ଜାରି କରି, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଓଲା ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ KYC ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମ ପାଳନ କରୁନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପାଳନ ନକରିବାରୁ କାହିଁକି ଜୋରିମାନା ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ପଚରାଯାଇଥିଲା।

ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ କମ୍ପାନୀର ଉତ୍ତରକୁ ବିଚାର କରିବା ପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ଏବଂ ଓଲା ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିୟାମକ ଅନୁପାଳନରେ ବିଫଳତା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ଓଲା ଆର୍ଥିକ ସେବାଗୁଡିକର କୌଣସି କାରବାରର ଆଇନଗତତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ।

ତେବେ ଆରବିଆଇ କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଜାରି କରିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ନିୟମ ପାଳନ ନକରିବାରୁ ଆରବିଆଇ ସୋମବାର ତିନୋଟି କୋଅପରେଟିଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରିଥିଲା। ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଉପରେ ଏହି ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ହେଉଛି ନାଶିକ୍ ମର୍ଚାଣ୍ଟସ୍ କୋଅପରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଷ୍ଟେଟ୍ କୋଅପରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ କୋଅପରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲିମିଟେଡ୍।

Leave A Reply

Your email address will not be published.