ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ସୋଲାର AC, ଆଉ ଦେବେନି ବିଜୁଳି ବିଲ୍

ଯୁଗ ବଦଳିବା ସହିତ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି। ନୂଆ ନୂଆ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ସହିତ ଏବେ ଅନେକ କିଛି ହୋଇ ପାରୁଛି। ଆପଣ ସୋଲାର ଶକ୍ତି ସାହାଯ୍ୟରେ ଘରର ସବୁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ। ଏମିତିକି ବର୍ତ୍ତମାନ AC ମଧ୍ୟ ଚାଲିବ ଏହି ସୋଲାର ଶକ୍ତି ସାହାଯ୍ୟରେ। ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଘରେ ଉଭୟ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତା ରହିଥାଏ, କୁଲର ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇନଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସ୍ଥାପିତ ଏସି ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଅନେକ ବିଲ୍ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏସିର ମହଙ୍ଗା ବିଲରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ସହଜ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ସୋଲାର ଏସି ଉପଲବ୍ଧ।

ଯେଉଁଠାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ଦେବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଟେନ୍ସନ୍ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣ ଏସିର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଥଣ୍ଡା ପବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ। ଯଦିଓ ସୋଲାର ଏସି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଏସି ଅପେକ୍ଷା ୨ ରୁ ୩ ଗୁଣ ମହଙ୍ଗା, କିନ୍ତୁ ଥରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ଆପଣଙ୍କ ମାସିକ ବିଲ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବ।

ଅର୍ଥାତ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ର ଟେନସନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦୂର ହୋଇଯିବ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ସୋଲାର ଏସି କିଣିବାରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ କାରଣ ଆପଣ ଏହାକୁ ସହଜ EMI ରେ ମଧ୍ୟ କିଣି ପାରିବେ। ଏବଂ ଥରେ ସୋଲାର ଏସି ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଗଲେ ମାସର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ ଦେବ। ସୋଲାର ଚାଳିତ ଏସି ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଉତ୍ତାପରେ ଆରାମ ଦେବ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲରୁ ବହୁତ ଆରାମ ପାଇବେ।

ସୋଲାର ଏସିର ଲାଭ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ 0.8 ଟନ୍, 1 ଟନ୍, 1.5 ଟନ୍ ଏବଂ 2 ଟନ୍ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ସୋଲାର ଏସି ଉପଲବ୍ଧ। ଆପଣ ନିଜ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ କିଣି ପାରିବେ। ଏଗୁଡ଼ିକ ଏସି ୱିଣ୍ଡୋ ଏବଂ ବିଭାଜନରେ ଉପସ୍ଥିତ। ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଧାରଣ ୱିଣ୍ଡୋ ଏବଂ ବିଭାଜିତ ଏସି ତୁଳନାରେ ସୋଲାର ଏସି 90% ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ୧୪ ରୁ ୧୫ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଏସି ଚାଲିବ ୨୦ ୟୁନିଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ। ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ପୁରା ମାସର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ୟୁନିଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏସିରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ୪୫୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ଆସିଥାଏ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ସୋଲାର ଏସି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ବିଲ୍ ବହୁତ କମ୍ ହୋଇପାରେ।

ସୋଲାର ଏସିର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ସାଧାରଣ ଏସି ଏବଂ ସୋଲାର ଏସିର ଅଂଶଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟ ସମାନ। ଏହି ଦୁଇଟି ଏସିର ମୂଲ୍ୟରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି। ସୋଲାର ଏସିରେ ସୋଲାର ପ୍ଲେଟ ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ଅଲଗା ଭାବରେ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଯାହା ନିମ୍ନ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ। ସୋଲାର ଏସି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଏବଂ ଏହାର ପାର୍ଟ ଗୁଡିକ ତମ୍ବାରେ ତିଆରି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସୋଲାର ଏସି ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ସୋଲାର ଏସି 1 ଟନର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୯୭୦୦୦ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ୨୫୦୦ ୱାଟ୍ସ ସୋଲାର ଏସି 1.5 ଟନର ମୂଲ୍ୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୯୦୦୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ୩୫୦୦ ୱାଟ୍ସ ସୋଲାର ଏସିର ମୂଲ୍ୟ 2 ଟନ୍ ପାଖାପାଖି ୧ ଲକ୍ଷ ୭୯୦୦୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ବଜାରରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଅଛି ଯାହା ସୋଲାର ଏସି ଯୋଗାଉଛି। ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ପ୍ଲେଟ ଏବଂ ଡିସିରୁ ଏସି କନଭର୍ଟର ମଧ୍ୟ ସୋଲାର ଏସି ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ପ୍ଲେଟଗୁଡିକ ଘରର ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାପିତ କରିବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଯେତେ ଭଲ ହେବ ସେତେ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ। ଏହି ସୋଲାର ପ୍ଲେଟରୁ ଡିସି ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜ କରାଯିବ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ସୋଲାର ଏସି ଚାଲିବ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଟେନସନ ନାହିଁ।

ଏହା ଭଲ କାମ ମଧ୍ୟ କରିବ। ଏଥିରେ 1000W AC ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ୍ ସଂସ୍ଥାପିତ ହେବ। ଏହି ସୌର ପ୍ୟାନେଲ୍ ଆପଣଙ୍କ ପାୱାର୍ ସକେଟ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ, ତା’ପରେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଏସି ଚଳାଇବ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ପରେ ସୋଲାର ଏସି ଚଲାଇବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ନିୟମିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ହ୍ରାସ କରିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.