ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ସୁପ୍ , ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ଜଣା ପଡିବ ପାର୍ଥକ୍ୟ

ଶୀତ ଋତୁରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଉପଲବ୍ଧ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଋତୁରେ କେବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ସବୁଜ ସୁପ୍ ରସିପି କହୁଛୁ, ଯାହା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ତବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ ।

ପାଳଙ୍ଗ ସୁପ୍

ପାଳଙ୍ଗରେ ଲୌହ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ଏହା ସହିତ, ପାଳଙ୍ଗରେ କ୍ୟାଲୋରୀ, ପାଣି, ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବସ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ ମଧ୍ୟ ଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, କେ 1, ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ପାଳଙ୍ଗରେ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ତ ଭିଟାମିନ୍ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଆହୁରି ଏହାକୁ ସୁପ କରି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ।

ବ୍ରୋକୋଲି ସୁପ୍

ବ୍ରୋକୋଲିର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ବ୍ରୋକୋଲିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ଜିଙ୍କ୍, ସେଲେନିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍-ଏ ଏବଂ ସି ଭଳି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-କ୍ୟାନସର ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ମଟର ସୁପ

ମଟର ସୁପ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଦରେ ବହୁତ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ। ମଟରରେ ଆଇରନ , କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ସହିତ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ, ଯଦି ଆପଣ ମଟର ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହାର ସୁପ୍ ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

ମେଥି ସୁପ୍

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଅନେକ ଥର ମେଥି ପରଟା ଖାଇଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ମେଥି ସୁପ୍ ପିଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି? ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଏହି ଶୀତଦିନେ ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ମେଥି ସୁପ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ, ପୋଟାସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ସେଲେନିୟମ୍, ଜିଙ୍କ, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଥିଆମିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ B6, ଫୋଲିକ୍ ଭଳି ଅନେକ ପୁଷ୍ଟିକର ପଦାର୍ଥ ଅଛି।

ପୋଦିନା ସୁପ୍

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଶୀତ ଋତୁରେ ପୋଦିନା ଖାଇବା କେତେ ଭଲ? କିନ୍ତୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପୋଦିନା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଆପଣ ଏହି ପୋଦିନା ସୁପ୍ ରେ ମକା ମଇଦା ମିଶାଇ ପାରିବେ। ଏହା ଏହାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବ। ପୋଦିନାରେ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି । ଏଥିସହ ଏଥିରେ ମେଣ୍ଟୋଲ, ଆଇରନ୍, ଫ୍ୟାଟ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଭିଟାମିନ୍-ଏ, ରାଇବୋଫ୍ଲାଭିନ ଏବଂ ତମ୍ବା ଭଳି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.