ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟରେ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ହେଲଦି ଓ ଟେଷ୍ଟି ଚିଲା, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ଜଳଖିଆରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ସୁସ୍ଥ ଓ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିଲା ରେସିପି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଏହା ଏକ ସରଳ ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ, ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଓ ବୟସ୍କମାନେ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯୁକ୍ତ ମସୁର ଡାଲି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷରେ ପନିପରିବା ମିଶାଇ ଆପଣ ଚିଲା ତିଆରି କରିପାରିବେ। ତେବେ ଦିନର ଆରମ୍ବରୁ ଭଲ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଆପଣ ସସ୍, ଚଟନି ସହିତ ଚିଲା ଖାଇପାରିବେ ଏବଂ ଦିନସାରା ହେଲଦି ଫିଲ କରିବେ।

ଚାଉଳ ମସୁର ଡାଲି ଚିଲା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଦରକାର ପଡୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀ:

ଚାଉଳ ଚିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ଭିଜାଇଥିବା ଚାଉଳ, ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ହରଡ ଡାଲି ଦରକାର। ଗ୍ରେଟେଡ୍ ଅଦା, ବେକିଂ ସୋଡା, କଟା ଧନିଆ, ଲୁଣ, କଟା ପିଆଜ ଏବଂ ରନ୍ଧନ ତେଲ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ହରଡ ଡାଲି ଏବଂ ଚାଉଳରେ ଅଦା ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ପାତ୍ରରେ ଥିବା ବଟାକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଉପାଦାନକୁ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ। ଆପଣ ଏଥିରେ ଧନିଆ ପତ୍ର କିମ୍ୱା ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ମିଶାଇ ପାରିବେ।

ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରଣାଳୀ:
ଏବେ ପ୍ୟାନରେ ତେଲ ଗରମ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଚିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଅଧିକ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆପଣ ଏଥିରେ ଗୁଆ ଘିଅ ଲଗାଇ ପାରିବେ। ସବୁଜ ଧନିଆ ଚଟ୍ନି ସହିତ ଆପଣ ଏହାକୁ ପରଶି ପାରିବେ। ଏହାପରେ ଟମାଟୋ ଚିଲା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁଇଟି କଟା ଟମାଟୋ, ଅଦା, ଲାଲ୍ ଲଙ୍କା ସେମୋଲିନା, ଚାଉଳ ମଇଦା, ଗହମ ମଇଦା, ଗୋଟିଏ ପିଆଜ ଏବଂ ରନ୍ଧନ ତେଲ ଦରକାର। ଏକ ବ୍ଲେଣ୍ଡରରେ ଟମାଟୋ, ଅଦା ଏବଂ ଲାଲ୍ ଚିଲିର ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ସେମୋଲିନା, ଚାଉଳ ମଇଦା, କଳା ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ, ଜିରା, କଟା ପିଆଜ ଏବଂ କଟା ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ ପକାଇ କିଛି ପାଣି ମିଶାଇବା ପରେ ଅଲଗା ରଖନ୍ତୁ। ଏକ ପ୍ୟାନରେ ତେଲ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେଥିରେ ବଟା ଯାଇଥିବା ଆଣ ଦେଇ ବିଲାତି ଚିଲା ତିଆରି କରନ୍ତୁ। କିଛି ମିନିଟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚିଲା ହୋଇଯିବ ଚିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.