ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଫିସ ଲିଭର୍ ତେଲ, ଜାଣନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପାୟ

ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଶରୀରର ସବୁ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପୁଣି ଅଭ୍ୟଅନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗର ଧ୍ୟାନ ନେବା ମଧ୍ୟ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡକ୍ଟର ଆରତୀ ନେହେରାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଔଷଧୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଲିଭର୍ ବା ଯକୃତ ପାଇଁ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ ଲିଭର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଫିସ ଲିଭର ତେଲ ଖୁବ୍ ଲାଭଦାୟକ।

ଫିସ ଅଏଲ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ଆଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି। ସେଥିରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍, ଓମେଗା 3 ଥାଏ, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ସହିତ ଜଡିତ। ସାଧାରଣତ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ରହୁଥିବା ମାଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଭିତ୍ତିକ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକରେ ଫ୍ଲାକ୍ସ ମଞ୍ଜି, ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ବିଭିନ୍ନ ମେଟାବୋଲିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଅଙ୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯକୃତ ପାଇଁ ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଉପକାରିତା ଅଧିକ ଥାଏ। ଯକୃତକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ରଖିବା ଏବଂ ଯକୃତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଉପଶମ ଭାବରେ ଏହି ଫିସ ଅଏଲ୍ ଅତ୍ୟଧିକ କାମ କରେ।

ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ଏହି ତେଲ ଶରୀରରୁ କାଢି ଥାଏ। ମଦ୍ୟପାନର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ଖରାପ କରେ। ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାକୁ ଛାଡି ପାରିବେ। ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ
ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲିଭର ଖରାପ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଫିସ ଲିଭର ତେଲର କିଛି ପ୍ରମୁଖ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ତେଣୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଯକୃତ ପାଇଁ ମାଛ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି କାରଣ ଏହା ଏହି ଅବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବା ଜ୍ୱରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଓମେଗା 3 ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତରେ ଥିବା ଚର୍ବି ଜମା କମିଯାଏ। ଏହା ରକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲାଇସରାଇଡ୍ ସ୍ତରରେ ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ର ପ୍ରଭାବ ସହିତ ସମାନ। ଏହା ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍ ଦୂର କରେ।ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍ ହେଉଛି ଏକ ଅବସ୍ଥା ଯାହା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଯକୃତ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ଠିକ୍ ହେବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରୟାସରେ ଯକୃତ ଟିସୁର ଦାଗ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ।

ଏହା ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅବସ୍ଥା କାରଣ ଏହା ଯକୃତ ସିରୋସିସ୍ ବଢ଼ାଇପାରେ। ଓରେଗନ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ର ଲାଭ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ। ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍ ର ଲକ୍ଷଣ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ରୋଗକୁ ରୋକିବାରେ EPA ଏବଂ DHA ସବୁଠାରୁ ଉପଯୋଗୀ। ତେବେ ଫିସ ଅଏଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଲାଭ ଦାୟକ ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଶରୀରର ଅନେକ ରୋଗ ଠିକ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ତେଣୁ ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହି ଫିସ ଅଏଲ ମିଶାଇ ପାରିବେ

Leave A Reply

Your email address will not be published.