ବୁଢିଆଣୀ କାମୁଡିଲେ ଡ଼ରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ତୁରନ୍ତ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଘରୋଇ ଉପାୟ

ବର୍ଷା ଋତୁରେ, କୀଟ ଏବଂ ମଶା ଘରେ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଜନନ କରନ୍ତି। ଏହି ଋତୁରେ ଆପଣ ଅନେକ ବୁଢିଆଣୀ ଜାଲ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ । ଏପରି ଅନେକ ଥର ବୁଢିଆଣୀ ମଧ୍ୟ କାମୁଡ଼ି ଦିଏ। ବୁଢିଆଣୀ କାମୁଡ଼ାର କିଛି ଭିନ୍ନ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହିଥାଏ ଯେପରିକି କୁଞ୍ଚନ, ଦାଗ, ଚର୍ମର ଲାଲ , ଯେଉଁଥିରେ ବେଳେବେଳେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ | ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଅନେକ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଅଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବୁଢିଆଣୀ କାମୁଡ଼ାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ।

ହଳଦୀ- ଏଥିପାଇଁ ହଳଦୀ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ହଳଦୀ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆଘାତକୁ ଭଲ କରିଥାଏ। ହଳଦୀରେ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଯାହା ସହଜରେ ପ୍ରଦାହ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁଏକ ବୁଢିଆଣୀ କାମୁଡ଼ି ତେବେ ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର କରି ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ।

ବରଫ ଲଗାନ୍ତୁ- ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବୁଢିଆଣୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କିଛି କୀଟପତଙ୍ଗ କାମୁଡି ଦିଅନ୍ତି। ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ବରଫ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଥଣ୍ଡା ଜିନିଷ ସହିତ ସଙ୍କୋଚନ କରନ୍ତୁ। ଏକ ବରଫ ଖଣ୍ଡକୁ ସୂତା କପଡ଼ାରେ ରଖି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା କମିଯିବ।

ବେକିଂ ସୋଡା – ବେକିଂ ସୋଡାର ଉପକାରିତା ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ଠାରୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ବୁଢିଆଣୀ କାମୁଡ଼ାରେ ବେକିଂ ସୋଡାକୁ ପ୍ରାୟ ୩ -୪ ଚାମଚ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏହାର ପେଷ୍ଟକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଲୁଣ ଲଗାନ୍ତୁ- ଆପଣ ଲୁଣ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନରେ ଲୁଣ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଏକ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ୍ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ। ଏହା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲାରୁ ଆରାମ ଦେବ। ଲୁଣରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା କ୍ଷତକୁ ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଆଲୋଭେରା – ଆଲୋ ଭେରାର ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି। ଏହା ଫୁଲା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଆଲୋ ଭେରାରେ କୌଣସି କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ଥର ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ।

ପତ୍ର କୋବି- ଯଦି ଆପଣ କଞ୍ଚା ପତ୍ର କୋବିକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ୩ -୪ ଘଣ୍ଟା ଛାଡିଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆପଣ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। କାରଣ ଏଥିରେ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣର ଚିକିତ୍ସା ଭଳି ଉପାଦାନ ଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.