ଡାଇବେଟିସ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାମବାଣ ହୋଇଥାଏ Insulin plant, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ କିପରି ଖାଇବେ

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଶରୀରରେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବା ଏହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ସାମାନ୍ୟ ଅବହେଳା କଲେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନେକ ପ୍ରାକୃତିକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିପାରିବେ। ମଧୁମେହ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ଭୁଲ ହେତୁ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରେ ଏବଂ ପରେ କିଡନୀ ରୋଗ, ହୃଦଘାତ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ।  ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଇନସୁଲିନର ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଟିକେ ଅବହେଳାରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ସ୍ତର ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଇନସୁଲିନ ପତ୍ର କୁ ଖାଇପାରିବେ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ’ ର ଜାଣନ୍ତୁ ଆବଶ୍ୟକତା:

‘ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ’ କୌଣସି ମେଡିସନ୍‌ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ଏହାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ହେଉଛି ‘Chamaecostus Cuspidatus’ । ଏହାକୁ ‘ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ’ କୁହାଯାଏ। କାରଣ ଏହାର ପତ୍ର ଚୋବାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ତର ରହିଥାଏ।

ଇନସୁଲିନ ପତ୍ରର ଜାଣନ୍ତୁ ଉପକାରିତା:

-ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଆସ୍କୋରବିକ୍ ଏସିଡ୍, ଆଇରନ୍, ବିଟା କାରୋଟିନ୍, କରୋସୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍, ଟେରପେନଏଡ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭରପୂର ରହିଛି ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

-ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ କର୍ସୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଥଣ୍ଡା, କାଶ, ଫୁସଫୁସ ରୋଗ, ଆଜମା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ | ଯଦି ରୋଗୀମାନେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦର ପତ୍ରକୁ କିଛି ସମୟ ଚୋବାନ୍ତି, ତେବେ ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ।

-ଅଧିକାଂଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ପତ୍ର ଚୋବାଇବେ, ତେବେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ବହୁତ ଆରାମ ପାଇବେ। ଏହାର ପାଉଡର ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ଯାହା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ପତ୍ର ଶୁଖାଇ ଏହାର ପାଉଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.