କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲରେ ଖୁସି ଖବର ଦେଲା ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନିକା ,COVID-19 ଔଷଧ ରୂପେ ହୋଇପାରିବ ବ୍ୟବହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନିକା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ COVID-19 ର ଚିକିତ୍ସା ପରୀକ୍ଷଣରୁ ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଦୁଇଟି ଆଣ୍ଟିବଡି ମିଶ୍ରଣରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରଥମେ କରୋନା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ଆଷ୍ଟ୍ରା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୫୧୯୭ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଏକ ନୂତନ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାର ଆଶଙ୍କା ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। AZD7442 ଔଷଧ ପୂର୍ବ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହା କେବଳ ଲକ୍ଷଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୩୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି।

ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ “ଲକ୍ଷଣଗତ COVID-19 କୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ରୋକିପାରେ” ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମାଇରନ୍ ଲେଭିନ୍ କହିଛନ୍ତି। “ଏହି ରୋମାଞ୍ଚକର ଫଳାଫଳ ସହିତ, AZD7442 ଆମ ଆର୍ସେନାଲରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପକରଣ ହୋଇପାରେ ଯେଉଁମାନେ ଟିକାଠାରୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ ଜୀବନକୁ ଫେରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ” ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ୧୨ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଟିକା ସହିତ ଏହି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଖରାପ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ଓ ଟିକା ପ୍ରତି ଅସହିଷ୍ଣୁ ଥିବା ହେତୁ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ଏହା ସହିତ ଆମେରିକା ସରକାର AZD7442 ର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୭୦୦’୦୦୦ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ରହିଛି | ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ କିମ୍ବା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ତଥ୍ୟ ପଠାଇବା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ବ୍ରିଟେନରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.