ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ: ଦେଶର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରହିବ ନାହିଁ ପିଆଜର ଅଭାବ, ମୋଦୀ ସରକାର କରିଛନ୍ତି ଚମତ୍କାର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉଛନ୍ତି। ପିଆଜର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ ହୋଇଯିବ। ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଖୁସି ହେବେ। ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଗ୍ରାହକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଯୋଜନା କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ପିଆଜର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଯଥା ୨୦୨୨ ଓ ୨୦୨୩ ରେ ପିଆଜର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ପିଆଜର ଏକ ଷ୍ଟକ୍ ରିଜର୍ଭ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ଏତେ ପରିମାଣରେ ପିଆଜ ଷ୍ଟକ୍ କରିବାର ଏହା ହେଉଛି ରେକର୍ଡ। ଯାହାଫଳରେ ଲୋକମାନେ ପିଆଜ କିଣିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ ଦୁର୍ବଳ ରହିପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ପିଆଜ ଯୋଗାଣକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଏହି ରିଜର୍ଭ ଷ୍ଟକ୍ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପନିପରିବାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପିଆଜର ଏହି ବଫର୍ ଷ୍ଟକ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି କିଛି ପନିପରିବା ଅଛି ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ ଖିଆଯାଏ। ପିଆଜ ମଧ୍ୟ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ପିଆଜ ଭଳି ଜରୁରୀ ଜିନିଷର ମୂଲ୍ୟ ବଢେ ତେବେ କୌଣସି ଘରର ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନର ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବୁଣାଯାଏ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅମଳ କରାଯାଏ। ଯାହା ପରେ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ କିଣି ଏହାକୁ ଷ୍ଟକ୍ କରନ୍ତି। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ବର୍ଷା ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ପିଆଜର ଅଭାବ ନାହିଁ।

ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍ ମାସରେ ଶୀତଦିନେ ବୁଣାଯାଇଥିବା ପିଆଜ ଅମଳ ଭାରତର ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନର ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଫସଲ ଅମଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଷ୍ଟକ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଯାଏ। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ମାସ ତୁଳନାରେ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିଥିବା ଏହି ଷ୍ଟକରୁ ପିଆଜ ପଠାଯିବ। ଏହି କାମ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ।

ପିଆଜ ସାରା ଦେଶରେ ଷ୍ଟକ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଜମା ହୋଇଛି । ଅତୀତର ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ପୂର୍ବ ଫସଲର ଷ୍ଟକ୍ ସରିଯିବା ପରେ ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ସାଧାରଣତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଯେଉଁଠାରେ ସତେଜ ଫସଲ ସାଧାରଣତ କେବଳ ଜାନୁଆରୀରେ ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚେ। ପିଆଜ ହେଉଛି ଏପରି ଫସଲ, ଯାହା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗଚ୍ଛିତ ନହେଲେ ଏହାର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୁଏ। ତେବେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବେ ରଖା ଯିବ, କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବେ ନାହିଁ

Leave A Reply

Your email address will not be published.