ଓଠ, ଚର୍ମ ଓ ନଖର ରଙ୍ଗ ବଦଳିବା ମଧ୍ୟ କରୋନାର ସଂକେତ ହୋଇପାରେ: ରିସର୍ଚ୍ଚର ଦାବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ଏହାର ରୂପ ବଦଳାଇବା ସହିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ପରେ ଲକ୍ଷଣକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଦଳାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆହୁରି କିଛି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି। ଆମେରିକୀୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ,ଧୂସର ଓଠ, ଚର୍ମ ଓ ନଖ କରୋନାର ନୂଆ ଲକ୍ଷଣର ସଂକେତ ଦେଇଥାଏ । ଆମେରିକା ଡାକ୍ତର ଏହାକୁ ଏମର୍ଜେନ୍ସି ୱାର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ସାଇନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଆମେରିକା ସେଣ୍ଟର ଫର ଡିଜିଜ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନ୍ଶନ ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ତତ୍କାଳ ମେଡିକାଲ ଆଟେନସନର ଆବଶ୍ୟକତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଓମିକ୍ରନ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହିପରି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ।

କୋଭିଡଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଅସ୍ଥିରତା ସହିତ ସିଡିଏସ ୧୧ ଟି ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା (NHS) ତଥାପି କେବଳ ତିନୋଟି ଲକ୍ଷଣକୁ ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଛି। ଏହି ସଂକେତଗୁଡିକ ହେଲା ଜ୍ୱର, ଲଗାତାର କାଶ ଓ ସ୍ୱାଦ ଓ ଗନ୍ଧ ବାରି ନ ପାରିବା। ଓଠ, ଚର୍ମ ଓ ନଖର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଏନଏଚଏସ ୱାର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ସାଇନ ବୋଲି ମାନୁନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଶିଶୁଙ୍କ ଓଠ, ଚର୍ମ ଓ ନଖର ରଙ୍ଗ ଧୂସର, ନୀଳ ବା ଗ୍ରେ ହୋଇଯାଉଛି ତାହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ।

ଲଣ୍ଡନ କିଙ୍ଗ୍ସ କଲେଜର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ଳେଷଣକୁ ଆଧାର କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ନେଉଥିବା ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତଃ କେବଳ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି – ଛିଙ୍କ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଥଣ୍ଡା, ସ୍ୱାଦ ବାରି ନ ପାରିବା, ଜ୍ୱର, ଗଳାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦି। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ନଖର ଧୂସରତା ମଧ୍ୟ ଆଇରନ ଅଭାବର ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ଯଦି କାହାର ନଖର ରଙ୍ଗ ଧୂସର ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରର ପ୍ରମୁଖ ଅଙ୍ଗରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଅଛି। ଚର୍ମ ଓ ଓଠ ଗ୍ରେ ହେବାର ଅର୍ଥ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଠିକ ଭାବେ ହେଉନାହିଁ ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ ସପ୍ଲାଏ ମଧ୍ୟ ଠିକ ଭାବେ ହେଉନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସ ରୋଗ, ନିମୋନିଆ ଓ ହୃଦରୋଗର ବିପଦ ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.