ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜବତ ହେଲା ୨ହଜାର ଲାଇଭ କାଟ୍ରିଜ, ବଢିଲା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଆସନ୍ତା କାଲି ଦେଶ ପାଳନ କରିବ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ। କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅନେକ ଗୁଳି ଜବତ କରିଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ କୋଣ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିନାହିଁ ଏବଂ ଏ ବାବଦରେ ବ୍ୟାପକ ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ଜଣେ ‘ସକ୍ରିୟ ଆଇଏସ୍ ସଦସ୍ୟ’ ଗିରଫ ହେବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜାମିଆ ମିଲିଆ ଇସଲାମିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର। ରବିବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ – ମୋହସିନ୍ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ଘରେ ଖୋଜାଖୋଜି କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପୋଷାକ ଆଇଏସଆଇଏସର “ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ” ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।

“ଅହମ୍ମଦ ଆଇଏସଆଇଏସର ଜଣେ ଆଂଚଳିକ ତଥା ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ। ଭାରତ ତଥା ବିଦେଶରେ ଥିବା ସହାନୁଭୂତିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆଇଏସ୍ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଆକାରରେ ସିରିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଇବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନ, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ବଜାର ସମେତ ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି।

ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲ ହଲ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବାଂଲାଦେଶୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ପଡୋଶୀ ଦେଶର ରାଜଶାହର ବାସିନ୍ଦା ଭାବେ ପରିଚିତ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଦିନ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲ୍ ହଲ୍ କମ୍ପାଉଣ୍ଡରେ ସିଏସ୍ଏଫ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଗତିବିଧି ଦେଖିବା ପରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲର ଉତ୍ତର ଫାଟକରୁ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଥିବା ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ସେମାନେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚର ଫଟୋ ଉଠାଉଥିଲେ ବୋଲି ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋ (ଆଇବି) ର ଅଧିକାରୀମାନେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ, ବିଶେଷ କରି ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଚେତାବନୀ ଦେବା ପରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.