ଉତ୍ତରକାଶୀ ଓ ପିଥୋରାଗଡ଼ରେ ଭୂସ୍ଖଳନ; ଫସିଲେ ୪୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଦେଖାଯାଉଛି। ପିଥୋରାଗଡ଼ରେ ଭୂସ୍ଖଳନ କାରଣରୁ ୪୦ ଯାତ୍ରୀ ଫସିଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ରାଜପଥରେ ଯାତାୟତ ବନ୍ଦ କରିଛି । ସେହିପରି ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ଗଂଗୋତ୍ରୀ ଧାମରୁ ଫେରୁଥିବା ରାଜସ୍ଥାନର ୪୦୦ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଭୂସ୍ଖଳନ କାରଣରୁ ଫସିଛନ୍ତି । ଏହି ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ ରାଜସ୍ଥାନର ଏକାଧିକ ସହରରୁ ତୀର୍ଥ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ ।

ପିଥେରାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଧାରଚୁଲାରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଭୂସ୍ଖଳନ ହେବାରୁ ତୱାଘାଟ ଲିପୁଲେଖ ସଡ଼କରେ ନଜଂଗ ନିକଟରେ ଅଚାନକ ପାହାଡି ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ପାହାଡ଼ରୁ ପଥରଗୁଡ଼ିକ ଖସିବସିଲା । ଖୁସିର କଥା ହେଲା ଯେ ଭୂସ୍ଖଳନ କାରଣରୁ କାହାରି କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ । ଭୂସ୍ଖଳନ କାରଣରୁ ତୱାଘାଟ ଲିପୁଲେଖ ରାଜପଥରେ ଯାତାୟତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ସଡକ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇଛି ।

land

ପ୍ରଶାସନର ଜଣେ ବିରଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭୂସ୍ଖଳନ କାରଣରୁ ରାଜସ୍ଥାନର ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ଫସିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି । ରାଜପଥରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଯାତାୟତ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନର ଭିଲୱାରା, ଅଜମେର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ଯାତ୍ରୀ ଗଂଗୋତ୍ରୀ ଧାମରୁ ଫେରୁଥିଲେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଗାବନାନି ନିକଟରେ ଏକ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଫଶି ରହିଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ (SDRF) କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ରାଜକୁମାର ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଖବର ଆସିଛି। ସେଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ପରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ରହିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ସନ୍ଧ୍ୟା ଠାରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବର୍ଷା ହେତୁ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ହର୍ଷିଲ ମଧ୍ୟରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନ ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ବହୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.