ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ, ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ଦିଆଯିବ ଶିକ୍ଷାଦାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଜେଟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଦୁଇ ଶହ ନୂଆ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଘୋଷଣା ପରେ ସରକାର ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଚ୍ୟାନେଲ ଚଳାଇବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଏଜେନ୍ସି ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରିବ। ଯାହାକୁ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଚ୍ୟାନେଲ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମଗ୍ର ଯୋଜନାକୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବାକୁ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଅଛି। ଏଥିରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ପୃଥକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଗୋଟିଏ ଚ୍ୟାନେଲର ସିଷ୍ଟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିପାରିବେ। ତେବେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସରକାର ୱାନ କ୍ଲାସ-ୱାନ ଚ୍ୟାନେଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ କେବଳ ବାରଟି ଚ୍ୟାନେଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତଥାପି, ଏହାର ଉପଯୋଗିତା ଯେପରି ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଧିକ ଚାହିଦା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ସୋମବାର ବଜେଟରେ ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହ ଜଡିତ ଘୋଷଣାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ୱେବିନିନରକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପିଏମ ମୋଦୀ ନୂତନ ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ପୂର୍ବରୁ ବଜେଟ୍ ଫେବୃଆରୀ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କେବଳ ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବଜେଟ ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଯୋଜନା କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ସମୟ ମିଳିପାରିବ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.