ଦୁନିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରେଳ ବ୍ରିଜର ଉଭୟ ପ୍ରାନ୍ତ ସଂଯୁକ୍ତ କରି ଭାରତ ସୃଷ୍ଟି କଲା ରେକର୍ଡ: ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଇତିହାସରେ ଏକ ବିରଳ ସଫଳତା

ଭାରତ ରେଳ ସଂଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି ଇତିହାସ ରହିଛି। କାଶ୍ମୀରକୁ ସିଧାସଳଖ ଜାତୀୟ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରେଳ ବ୍ରିଜର ଦୁଇ ମୁଣ୍ଡକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଙ୍କ ଗତ ଶନିବାର ଦିନ ‘ଗୋଲ୍ଡେନ ଜଏଣ୍ଟ’ ସମାରୋହରେ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଇତିହାସରେ ଏହି ବିରଳ ସଫଳତା ଆତସବାଜି, ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଏବଂ ‘ଭାରତ ମାତା କି ଜୟ’ ସ୍ଲୋଗାନ ମଧ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉଦାମପୁର-ଶ୍ରୀନଗର-ବାରାମୁଲ୍ଲା ରେଳ ଲିଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ କୋଡି ଏବଂ ବକ୍କାଲ ରେଳ ଷ୍ଟେସନଗୁଡ଼ିକ ଚେନ୍ନାବ ନଦୀ ଉପରୁ ୩୫୯ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ସଂଯୋଗ ହେବା ମାତ୍ରେ କୋଡି ଏବଂ ବକ୍କାଲ ରେଳ ଷ୍ଟେସନଗୁଡ଼ିକ ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଡ଼ି ହେଲେ। ଏହି ସେତୁ ପ୍ୟାରିସର ଏଫିଲ୍ ଟାୱାର ଠାରୁ ୩୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ। ତେବେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣର ୯୮ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ଯାହା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଶେଷ ହେବ। ତେବେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ସମେତ ବିଶ୍ଵ ରେଳ ଇତିହାସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସେତୁ ବା ପୁଲ୍ ପାଇଁ ୧,୪୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ୧୭ ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ସେତୁର ମୋଟ ଲମ୍ବ ୧୩୧୫ ମିଟର।

ବ୍ରିଜ ଆର୍କ ସଂଲଗ୍ନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏକ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ରାଲି ନିଆଯାଇଥିଲା। କୋଡି ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ରାଲିରେ ଆର୍କ ଯୋଡିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​ଯେଉଁଠାରେ ଆର୍କ ଯୋଗଦେବା ମାତ୍ରେ ଭାରତ ମାତାର ସ୍ଲୋଗାନ ଗାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟତ ଉତ୍ତର ରେଳ CAO ଏସପି ମାହି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଆଫକାନ୍ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚରର ଡେପୁଟି ମ୍ୟାନେଜିଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗିରିଧର ରାଜ ଗୋପାଳନ୍ ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଚାଳକ ଏସ୍.ଏମ୍ ବିଶ୍ୱାମର୍ଥୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ। ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣକୁ କମ୍ପାନୀ ଏକ ଆହ୍ବାନ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ସବୁ ଜିନିଷ ଭଲ ଭାବେ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଭୂକମ୍ପକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରାଯାଇଛି ଓ ପୃଷ୍ଠ ଭୂମି ମଧ୍ୟ ସୁଦୃଢ କରାଯାଇଛି।

ଓଭର ଆର୍କକୁ ସଂଯୋଗ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଶନିବାର ଦିନ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଆର୍କ ଯୋଡିବା ପରେ ଆଫକାନ୍ସର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଥିଲା। ବ୍ରିଜର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ତ୍ରିକୋଣ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆର୍କରେ ଯୋଗଦେବା ମାତ୍ରେ ଆକାଶରେ ତିନୋଟି ରଙ୍ଗୀନ ବେଲୁନ୍ ଉଡା ଯାଇଥିଲା। କର୍ମଚାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଇତିହାସରେ ଲେଖାଯିବ। ଚେନାବ ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରେଳ ବ୍ରିଜ ହେଉଛି ବିଶ୍ଵର ଆଉ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ, ଯାହା ଇତିହାସ ରଚିଛି।

ଆର୍କ ଯୋଡ଼ିହେବା ସହିତ ରଙ୍ଗୀନ ବେଲୁନ ଓ ଫୁଲ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ିଥିଲା। ୧୩୦୦ ଶ୍ରମିକ, ୩୦୦ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦିନରାତି ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏହି ରେଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୧୧୧ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବର କାଟ୍ରା-ବାନିହଲ ବିଭାଗରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବ୍ରିଜ ଉପରେ କାମ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଲଗାତାର ପ୍ରବଳ ପବନ ଯୋଗୁଁ ୨୦୦୮-୦୯ ରେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏପରିକି ୨୬୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପବନ ବହୁଥିଲା ୧୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ସେତୁରେ । ତେବେ ଶେଷରେ ଏହି କାମ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଗୋଲଡେନ୍ ପଏଣ୍ଟ ସମାରୋହ ସହିତ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରେଳ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ମଧ୍ୟ ଉଡା ଯାଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.