ଧନ ପ୍ରାପ୍ତିର ସହଜ ଉପାୟ: କେବଳ ଆଜିର ଦିନରେ ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ, ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦେବେ ଧନୀ ହେବାର ଆଶୀର୍ବାଦ

ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଗୁରୁବାର ଦିନ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହିଁ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ରହିଲେ, ସେ ଜଣେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରାତାରାତି ଧନୀ କରନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜା-ପର୍ଥନା କରନ୍ତି।

ଧନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ନିଆଯାଇଥିବା ଉପାୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବଢ଼ାଇଥାଏ।ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏପରି କିଛି ସହଜ ଉପାୟ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଧନୀ କରିବାରେ ଓ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଖୁସିରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସହିତ ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହ ରାଶିଫଳରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ ଏବଂ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଆନ୍ତି।

କନ୍ୟା ଭୋଜନ:

feeding girls
Picture credit – zee news

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ଝିଅମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହିତ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କିଛି ଉପହାର ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଫଳରେ ଧନ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି।

ଧଳା ମିଠା ଦାନ କରନ୍ତୁ:
ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ଷୀରରୁ ନିର୍ମିତ ଧଳା ସୁଗନ୍ଧିତ ମିଠାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଝିଅଙ୍କୁ କିମ୍ବା ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଖିରି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମିଠା ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଶୀଘ୍ର ଟଙ୍କା ଆସିବା ସହିତ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସୁଖ ଜୀବନରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ନାଲି ରଙ୍ଗର ଚୁଡ଼ି :

red bangles
Picture credit – zee news

ଗରିବ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକଙ୍କୁ ନାଲି ରଙ୍ଗର ଚୁଡ଼ି, ନାଲି ଶାଢ଼ୀ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି। ଜୀବନର ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଯଥେଷ୍ଟ।

ରେଶମ ପୋଷାକ:
ଘରର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଲେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବହୁତ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆପଣ ନିଜ ମା, ଭଉଣୀ, ଝିଅ ଓ ମାଉସୀଙ୍କ ପାଇଁ ରେଶମ ପୋଷାକ ବା ଶାଢ଼ୀ ଉପହାର ଦିଅନ୍ତୁ। ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଦିନେ ରହିବ।

ଶ୍ରୀ ଯନ୍ତ୍ରର ପୂଜା କରନ୍ତୁ:
ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ଆଉ ଏକ ବହୁତ ଭଲ ଉପାୟ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଶ୍ରୀ ଯନ୍ତ୍ରା ପୂଜା କରିବା ଗୋ ମାତାଙ୍କ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀରରେ ଶ୍ରୀ ଯନ୍ତ୍ରକୁ ଅଭିଷେକ କରିବା ପରେ ଏହି କ୍ଷୀରକୁ ଘରେ ଏବଂ ଧନ ରଖିବ ସ୍ଥାନରେ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ। ଏହା ଫଳରେ ସକାରାତ୍ମକତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିବ। ଘରେ କେବେ ବି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ଓ ଅଭାବ ହେବ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.