କଇଁଚି ଓ କନା ପରେ ଏବେ ରୋଗୀର ପେଟରୁ ଷ୍ଟିଲ୍ ଗ୍ଳାସ୍ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର

ଯଦିଓ ଆପଣ ପେଟରୁ ଟାୱେଲ୍, ରୁମାଲ, କଇଁଚି ବାହାରି ଥିବାର ଶୁଣିଥିବେ ଏବଂ ଦେଖିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ପେଟରୁ ଷ୍ଟିଲ୍ ଗ୍ଲାସ୍ ଏ ବାହାରି ଥିବା କଥାଟା ଆଜି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିପାରେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜୌନପୁରର ଭଟାଉଲି ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ୫୦ ବର୍ଷିୟ ସମରନାଥଙ୍କ ସହ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରି ଷ୍ଟିଲ ଗ୍ଲାସ ବାହାର କରିଛନ୍ତି । କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ତିନି-ଚାରି ଦିନ ହେବ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥିଲା। ସେ ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପାଇ ନଥିଲେ। ଏହା ପରେ, କିଛି ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କଠାରୁ ଜାଣିବା ପରେ ସେ ୱାଜିଦପୁରର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସି ଡାକ୍ତର ଲାଲ ବାହାଦୂର ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ତା’ପରେ ଏକ୍ସ-ରେ କରିବା ପରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କ ପେଟରୁ ଏକ ଷ୍ଟିଲ ଗ୍ଲାସ୍ ଅପରେସନ୍ କରି ବାହାର କରିଥିଲେ।

ଡାକ୍ତର ଲାଲ ବାହାଦୂର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ରୋଗୀ ହର୍ନିଆ ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ଆମ ପାଖକୁ ଆସି କହିଥିଲେ ଯେ ମୋର ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି। ମୋର ଅପରେସନ୍ କର। ମୁଁ ପ୍ରଥମେ ଏକ୍ସ-ରେ କରି ଦେଖିଲି ପେଟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକାରର ଷ୍ଟିଲ୍ ଗ୍ଲାସ୍ ଅଛି। ମୁଁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପଚାରିଲି କିପରି ଗ୍ଲାସ ପେଟରେ ପ୍ରବେଶ କଲା,ଏହା ପରେ ରୋଗୀ କିଛି କହିପାରିଲେ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଦିନ ହେବ ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି। ତା’ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପୁରା ଟିମ୍ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ ପରେ ଅପରେସନରୁ ଗ୍ଲାସ ବାହାର କରିଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଷ୍ଟିଲ୍ ଗ୍ଲାସ୍ ବାହାରିବା ପରେ ଏହି ଖବର ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା ଯେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକାରର ଷ୍ଟିଲ୍ ଗ୍ଲାସ୍ କିପରି ପେଟ ଭିତରକୁ ଗଲା? ରୋଗୀ ସମରନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଁର କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସହ ମୋର ବିବାଦ ଅଛି। ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ପରେ ମୁଁ ଅଚେତ ହୋଇଯାଇଥିଲି। ଲୋକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ମୋର ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ପାର୍ଟରେ ଏହି ଗ୍ଲାସ୍ ଭର୍ତ୍ତି କରି ଦେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ମୋର ଚେତା ଫେରିଥିଲା, ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ୫ ଦିନ ପେଟରେ ସାମାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲା ଏବଂ ଖାଇବା ପିଇବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା। ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେଠାରେ ଏକ୍ସ-ରେ କରାଗଲା, ଦେଖାଗଲା ଯେ ପେଟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକାରର ଗ୍ଲାସ ଷ୍ଟିଲ ଅଛି।

ରୋଗୀ ସମରନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଁର କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସହ ମୋର ବିବାଦ ଅଛି। ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ପରେ, ଲୋକମାନେ ମୋର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶରେ ଗ୍ଲାସ୍ ରଖିଦେଇଥିଲେ।ଯେତେବେଳେ ମୋର ଚେତା ଫେରିଲା, ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଦିନେ ଦିନେ ପେଟରେ ସାମାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲା ଏବଂ ଖାଇବା ପିଇବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା। ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେଠାରେ ଏକ୍ସ-ରେ କରାଗଲା, ଦେଖାଗଲା ଯେ ପେଟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକାରର ଗ୍ଲାସ ଫସି ରହିଛି।ବର୍ତ୍ତମାନ ଅପରେସନ୍ ପରେ ରୋଗୀ ହୁଏତ ଆରାମ ପାଇଥାଇ ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଯେ ଗ୍ଲାସ୍ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶ ଦେଇ ରୋଗୀର ପେଟରେ କିପରି ପହଞ୍ଚିଲା।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.