ଗଣେଶଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ବୁଧବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ, ବିଘ୍ନ ବିନାଶକ ଦୂର କରିବେ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା

ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଇଚ୍ଛା ରଖନ୍ତି ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ। ଅନେକ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବିଧି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଯାହାକି କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ସବୁ ବିଧି ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍। ଆଜି ହେଉଛି ବୁଧବାର। ସମସ୍ତେ ଭାବନ୍ତି ଏହି ଦିନ କେବଳ ବୁଦ୍ଧ ଗ୍ରହଙ୍କ ଉପାସନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ହୁଏତ ଜାଣି ନଥିବେ ବୁଧବାର ହେଉଛି ପ୍ରଭୁ ବିଘ୍ନ ବିନାଶକ ଗଣେଶଙ୍କ ଦିନ। ଯେମିତିକି ସୋମୋବାରକୁ ପ୍ରଭୁ ଶିବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ। ଶନିବାର ଶନି ଦେବ, ଗୁରୁବାର ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ।

ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ସବୁଠାରେ ସୁଖହର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଦୁଃଖହର୍ତ୍ତା ଦେବତା ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ହିଁ ପ୍ରଥମେ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥାଏ। ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯିଏ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଆନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଆନ୍ତି। ଜୀବନରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ବାଧାବିଘ୍ନ ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ଗଣେଶଙ୍କ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରାଶିଫଳରେ ବୁଧ ଦୋଷ ଥାଏ କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନେକ ବାଧାବିଘ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି, ଯଦି ସେମାନେ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ବୁଧବାର ଦିନ କିଛି ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲାଭ ପାଇବେ।

ଶମି ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ:

Sami Patra
picture credit – Amarujala

ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଗଣେଶଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ। ବୁଧବାର ଦିନ ଶମି ପତ୍ରକୁ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ବିକୃତିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିର ବୁଦ୍ଧି ବଢ଼ିଯାଏ, ଘରର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।
ବୁଧବାର ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ସବୁଜ:

ବୁଧବାର ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦିନର ରୁଲ୍ ପ୍ଲାନେଟ ଗ୍ରହ ବୁଧ ଗ୍ରହ। ତେଣୁ ବୁଧବାର ଦିନ ସବୁଜ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବୁଧ ଦୁର୍ବଳ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ସବୁବେଳେ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ରହିବା ଉଚିତ୍। ବୁଧବାର ଦିନ କୌଣସି ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସବୁଜ ମୁଗ ଡାଲ କିମ୍ବା ସବୁଜ ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତୁ।

ଦୂବ ଲଗାନ୍ତୁ:
ଗଣେଶଙ୍କର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ହେଉଛି ଦୂବ। ବୁଧବାର ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଦୂବ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ, ଏପରି କରିବା ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି କରେ। ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଉପାସନା ଦୂବ ବିନା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ଏକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି ରୋଗ, ଦାରିଦ୍ର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସଙ୍କଟରେ ପୀଡିତ, ତେବେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଆନ୍ତରିକତାର ସହ ପୂଜା କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦୂବ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ଏହି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ।

ବେସନ ଲଡୁ ଭୋଗ ଲଗାନ୍ତୁ:

ଭଗବାନ ଗଣେଶ ମୋଦକ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଲଡୁ ଖାଇବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ତେଣୁ ଲଡୁ ତାଙ୍କ ପୂଜାରେ ରଖାଯାଏ। ଯଦି ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ବୁଧବାର ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜା ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଲଡୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଜରୁରୀ।

ଲାଲ୍ ସିନ୍ଦୁର:
ଗଣପତି ବାପା ସିନ୍ଦୂରକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ନିଜର ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଲାଲ୍ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ ନିଜ କପାଳରେ ସିନ୍ଦୁର ତିଲକ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଗଣେଶଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍ ଭାବେ ହୁଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଭୁ ଗଣେଶ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ କରନ୍ତି।

ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ :
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ ସେହି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ‘ଓମ୍ ଗଣ ଗଣପତୟେ ନମଃ’ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍। ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଏତେ ଚମତ୍କାର ଯେ ଏହାର ଜପ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ବାଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍, ଏହା କେବଳ ଶିକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ଦେଇନଥାଏ ବରଂ ଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.