ଭାରତରେ 5G: ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବନି, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ସମସ୍ତେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ 5G

ଦିନକୁ ଦିନ ବଦଳୁଛି ଯୁଗ। ପୁଣି ଏବେ ଟେକ୍ନୋଲଜି ଆଗେଇଛି। ପୁଣି ଆସିବାକୁ ଯାଇଛି 5G । ଯାହାକି ଟେକ୍ନୋଲଜି ଦୁନିଆରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ। ଆପଣ ଯଦି ଭାବୁଛନ୍ତି ଏହି ୫ ଜି ଆସିବା ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେନି ତେବେ ତାହା ଭୁଲ୍। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ଵିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟେଲିକମ୍ ବଜାର ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ବଜାର। ଦେଶରେ 5G ସେବାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସୁଲଭ ହେବ, ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ 5G ସେବାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପ ତୁଳନାରେ ବିକିରଣର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ୧୦ ଗୁଣ କମ୍ ହେବ।

5G
Picture credit – Forbes

କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ 5G ସେବାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ସାଧାରଣ ମଣିଷ ମଧ୍ୟ 5G ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ। 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରୁଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ଆବଣ୍ଟନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବେ, ଏହା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ।

ସେଥିପାଇଁ ଟେଲିକନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଦେଶରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଦେଶରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିବା ଉଚିତ୍। କେବଳ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ନିଲାମର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗଣନା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଆଜି ଏହାର ବଣ୍ଟନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ ଯେ ଦେଶରେ 5G ସେବା ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ 5G ସେବାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଚୁମ୍ବକୀୟ ବିକିରଣର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଭିତରେ ବିକିରଣର ସ୍ତର ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପ ତୁଳନାରେ ୧୦ ଗୁଣ କମ୍ ହେବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ବିକିରଣର କୌଣସି ବିପଦ ରହିବ ନାହିଁ। 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମରେ ଅଂଶୀଦାର ଦେଶରେ 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମର ନିଲାମ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ମୋଟ ୧ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୧୭୩ କୋଟି 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ନିଲାମ କରାଯାଇଛି।

ଦେଶର ତିନୋଟି କମ୍ପାନୀ ସର୍ବାଧିକ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ କିଣିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ 24,740Mhz ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍, ଭାରତ ଏୟାରଟେଲ୍ 19867Mhz ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଏବଂ ଭୋଡାଫୋନ୍-ଆଇଡିଆ 6228Mhz ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ କିଣିଛି। ଆଦାନୀ ଡାଟା ନେଟୱାର୍କ ମଧ୍ୟ ଏକ ନୂତନ କମ୍ପାନୀ ଭାବରେ 5G ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି। 5G ଆସିବା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ଲୋକ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଏହା ଅନେକ କାମକୁ ସହଜ କରିବ। କେବଳ ସହର ନୁହେଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.