୪,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣନ୍ତୁ ବେଷ୍ଟ ୱାଇ-ଫାଇ ରାଉଟର, ଫାଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସହିତ ୨୦ ଟି ଡିଭାଇସ୍ ସହ ହେବ କନେକ୍ଟ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଲୋକେ ଡିପେଣ୍ଡ କରୁଛନ୍ତି ଡିଜିଟାଲ ଦୁନିଆ ଉପରେ। ଏମିତିକି ସବୁ କାମ ଏବେ ଫୋନରେ ହିଁ ହେଉଛି। ଏମିତିକି ସକାଳ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଇ-ମେଲ ଯାଞ୍ଚ କରି ବା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସ୍କ୍ରୋଲ କରି। କେବଳ ଦିନର ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଦରକାର ନାହିଁ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ୱେବ୍ ସିରିଜ୍, ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ରିଲ୍ କିମ୍ବା ଘରୁ କାମ କରିବା ସହିତ ଆମକୁ ସ୍ପିଡ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଦରକାର। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ସ୍ପିଡ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମ ହେଉଛି ୱାଇ-ଫାଇ ରାଉଟର। ଭଲ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଯଦି ଆପଣ ଏକ ୱାଇ-ଫାଇ ରାଉଟର ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୪୦୦୦ ଟଙ୍କା ତଳେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ୱାଇ-ଫାଇ ରାଉଟର ବିଷୟରେ କହିବୁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସବୁ ବେଷ୍ଟ ରାଉଟର ବିଷୟରେ।

୧. Netgear WiFi Range Extender:

ପ୍ରଥମେ ଆସୁଛି ନେଟଗିଅର୍ ୱାଇଫାଇ ରେଞ୍ଜ ଏକ୍ସଟେଣ୍ଡର। କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନେଟୱାର୍କିଂ କମ୍ପାନୀ Netgear ତରଫରୁ ଆସୁଥିବା Netgear EX6120-100PES ୧୨୦୦ ବର୍ଗ କ୍ଷେତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇଥାଏ। ଏହା ଭଲ ବିଲ୍ଡ କ୍ୱାଲିଟି ସହିତ ଏହା ଡୁଆଲ୍ ବ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ସମର୍ଥନ କରେ। ଏହି ରାଉଟର ଉପରେ 1200 Mbps ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାଟା ସ୍ପିଡ୍ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ରାଉଟର ସହିତ ଏକକାଳୀନ ୨୦ ଟି ଡିଭାଇସ୍ ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରିବ।
ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୩,୪୯୯ ଟଙ୍କା।

୨.ଡି-ଲିଙ୍କ୍ DAP-1610:   

ଏହା ପରେ ଆସୁଛି ଡି ଲିଙ୍କ ଡାପ୍- ୧୬୧୦। ଏହି ରାଉଟର 1200 ବର୍ଗଫୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ 1200 Mbps ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାଟା ସ୍ପିଡ୍ ସହିତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହା 2.4Ghz ରେ 300 Mbps ଏବଂ 5Ghz ରେ 866 Mbps ର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଏହି ରାଉଟର ଏକ ଅତି କମ୍ପାକ୍ଟ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଓଜନ ମାତ୍ର 120 ଗ୍ରାମ। ଏହା ସହିତ, LAN ପୋର୍ଟ ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହାକୁ ଆପଣ ୧, ୯୭୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିପାରିବେ।

୩. Mercusys MW300RE ୱାଇଫାଇ ବୁଷ୍ଟର୍ :

ଏହି ତାଲିକାରେ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟର ୱାଇଫାଇ ରାଉଟର। ଏହା ୧ ହଜାର ୯୯ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣାଯାଇପାରିବ। ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ 2.4GHz ରେ 300 Mbps ର ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଡାଟା ପାଇପାରିବେ। 110 ଗ୍ରାମ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ପାପୁଲିରେ ଆରାମରେ ଫିଟ୍ ହେବା ପାଇଁ ରାଉଟରର ଆକାର ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ପାକ୍ଟ ଅଟେ। ଏହି ରାଉଟରରେ ଆପଣ ଏକାଧିକ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍ ସୂଚକ ପାଇବେ ଏବଂ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ ସମୟ ଲାଗେ। ଯଦି ଆପଣ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ୱାଇଫାଇ ରାଉଟର ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ।

୪.TP-Link AV600:

router
picture credit – amaujala

ଟିପି-ଲିଙ୍କ୍ AV600 ୱାଇଫାଇ ରାଉଟର ୱାଇଫାଇ ଏକ୍ସଟେଣ୍ଡର ଷ୍ଟାର୍ଟ କିଟ୍ ଏବଂ ୱାଇଫାଇ ପାୱାରଲାଇନ୍ ଆଡାପ୍ଟର ସହିତ ଆସିଥାଏ। ଏହି ରାଉଟରରେ, ଆପଣ 100 Mbps ରୁ 600 Mbps ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ପାଇପାରିବେ। ରାଉଟର ଦୁଇଟି ଇଥରନେଟ୍ ପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପାଇଥାଏ। ରାଉଟରର ଓଜନ 200 ଗ୍ରାମ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୩,୬୯୯ଟଙ୍କା ।

୫. TP-Link AC750:
ଏହାପରେ ଆସୁଛି TP-Link AC750। ଡୁଆଲ୍ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ୱାଇଫାଇ ସହିତ ରାଉଟରରେ 3 ଟି ଇନବଲ୍ଟ ଆଣ୍ଟେନା ଅଛି, ଯାହା ଏହାର କନେକ୍ଟ ଶୀଘ୍ର କରିଥାଏ। ଏହା 433 Mbps ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ପିଡ୍ ମୋଡ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ। ଏହି ରାଉଟର ସହିତ ଏକାଧିକ ଉପକରଣ ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରିବ, ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ରା ୧ ହଜାର ୭୯୯ ଟଙ୍କା। ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାକୁ କିଣି ପାରିବେ ଓ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.