ଏହି ଟିପ୍ସ ଫଲୋ କରି ପୁରୁଣା ଫୋନକୁ କରନ୍ତୁ ନୂଆ, ସୁପର ଫାଷ୍ଟ ଚାଲିବ ଫୋନ

ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଭଲ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ। ପୁଣି ଆଜିର ଯୁଗରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କାରଣ ସବୁ ଡିଜିଟାଲ ହୋଇଗଲାଣି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁ କାମ ଏହି ଫୋନ୍ ଦ୍ଵାରା ହିଁ ହେଉଛି। ତେଣୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସ୍ପିଡି ଚାଲିବା ମଧ୍ୟ ନିହାତି ଜରୁରୀ। ଯାହାଦ୍ଵାରା ଏଥିରେ ସବୁ କାମ ଠିକ୍ ଭାବେ କରି ହେବ। ତେବେ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଟିପ୍ସ ସାହାଯ୍ୟରେ ହିଁ ନିଜ ପୁରୁଣା ଫୋନ୍ ନୂଆ ଭଳି କରି ପାରିବେ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଏବଂ ତଥାପି ଚାଲୁଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାର ସ୍ପିଡ୍ ଠିକ୍ କରି ଏହାକୁ ନୂଆ କରିପାରିବେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଟିପ୍ସ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ପୁରୁଣା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଫୋନକୁ ଏକ ନୂଆ ଫୋନ୍ ପରି ଦେଖାଇପାରେ। ସମସ୍ତ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କମ୍ପାନୀ ବଜାରରେ ନୂଆ ଫୋନ୍ ଆଣୁଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ବଜେଟରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଅବଶ୍ୟ ଆପଣ ଏହାକୁ କିଣି ପାରିବେ।

କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି କିମ୍ବା ପୁରୁଣା ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଚଳାଉଛି ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଫୋନକୁ ପୁନର୍ବିଚାର ରିପେୟାର କରିବା ଉଚିତ୍। ଆମର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଏପରି ଅନେକ ଆପ୍ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଆମେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହୁଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଫୋନରୁ ବ୍ୟବହାର କରୁନଥିବା ଆପଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଲେଟ୍ କରନ୍ତୁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆପ୍ସରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଯାହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ଷ୍ଟୋରେଜ ଖାଉଛି।

ଲାଇଟ୍ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ସଫ୍ଟୱେର୍ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଓ ଆପଲ୍ ର iOS ଏବଂ ଗୁଗୁଲର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ପାଇଁ ସର୍ବଶେଷ ଆପ୍ ବା ଏଡିସନ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଏଡିସନ ପୁରୁଣା ଉପକରଣକୁ ପୁନର୍ବାର ନୂଆ ଭଳି ଦେଖାଇପାରେ। ଏହା ସହିତ, ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଫୋନର ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଅପଡେଟ୍ ଅଲଗା। ତେଣୁ ସେଟିଂସମୂହରେ ଆପଣଙ୍କର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ସଂସ୍କରଣ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତୁ।

ପ୍ରତିଦିନ ଫୋନକୁ ରିସେଟ କରନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା RAM ଫ୍ରି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆପ୍ ରିସେଟ୍ ହୁଏ। ଯେଉଁ ଫୋନଗୁଡ଼ିକରେ କମ୍ RAM ଥାଏ, ଏହି ଟିପ୍ସ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ। ଫୋନ୍ ଚାର୍ଜ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ।
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କେବୁଲ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ବଦଳାନ୍ତୁ।

ଏକ ନାଇଲନ୍ କେବୁଲ୍ କିମ୍ବା ବେତାର ଚାର୍ଜର୍ କୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ। ବେତାର ଚାର୍ଜରଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଡିଭାଇସକୁ ସାମାନ୍ୟ କମ୍ ଗତିରେ ଚାର୍ଜ କରେ। ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ 100% ଚାର୍ଜ କରିବା କିମ୍ବା ବ୍ୟାଟେରୀ 15% ରୁ କମ୍ ଥିବାବେଳେ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ସମସ୍ତ ଟିପ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଆସେ ନାହିଁ, ତେବେ ଶେଷ ଉପାୟ ହେଉଛି ଏହି ରିସେଟ। ଯାହାପରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନୂଆ ହୋଇଯିବ। ତେଣୁ ପୁନ ରିସେଟ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଫଟୋ, ଭିଡିଓ ଏବଂ କନ୍କକ୍ଟ ସବୁକୁ ବ୍ୟାକଅପ୍ କରନ୍ତୁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.